Bankalar Emekli Maaşına Haciz Koyabilir mi?

Yazılar

Emeklilerin bankalarda bulunan paraları ve emekli maaşlarına haciz konulması ile ilgili yaptığımız araştırmalar sonucu size faydalı olabileceğini düşündüğümüz bilgileri bir araya topladık. Bankaların emekli maaşı üzerinde ne gibi hakları olduğunu aşağıda anlattık.

Bankalar emekli maaşına el koyabilir mi?

Emeklinin kredi kartı, kredi veya satın aldığı ürünlerden dolayı yasal takibe düşmesi durumunda maaşının %25’ine haciz konabilir. Örnek vermek gerekirse 2.000 TL maaş alan bir emeklinin 500 TL’sine haciz uygulanabilir. Bu ayrıntı dışında emekli maaşının tamamına haciz konulamaz.

Emekli maaşının 4’te 1’inden fazlasına haciz konulamaması sözleşmelerde yer almalıdır. İmzaladığınız sözleşmelerde aksi belirtiliyor ise maalesef bu tutarın üzerinde de blokeler uygulanabilir. Geçmişte yaşanmış örnek bir davada emekli mahkemeye başvurmuş ve bloke kararı aynı gün içerisinde kaldırılmıştır. Fakat banka kararı temyiz ederek yargıtaya taşımız ve sözleşme dolayısıyla banka haklı bulunarak karar bozulmuştur. Maaşınızı güvenceye almak için yaptığınız sözleşmeleri dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir