Birikim Yapmak İçin Tavsiyeler

Yazılar

Eğer birikim yapmaya ihtiyacınız varsa doğru adrestesiniz. Birikim yapmanın kolay yollarını sizlere anlatıyoruz. Üstelik hiç ummadığınız noktalardan ne kadar büyük birikimler elde edebileceğinizi öğreneceksiniz.

Birikim Yapmak için Tavsiyeler

Eğer gün içerisinde sürekli sokaklarda iseniz yapmanız gereken ilk şey dışarıdan gıda tüketmeyi bırakmak. Unutmayın ki bir insan dışarıda bir öğün yemek için ayırdığı parayla iki gün boyunca gıda ihtiyacını karşılayabilir. Dışarıda yiyeceğiniz bir öğün yemeğe 25 TL vermek yerine marketten alacağınız 25 TL’lik gıda ile 2 gün boyunca hem doyurucu hemde vitaminli olarak yemeklerinizi yiyebilirsiniz.

Eğer aracınız var ise ve işe bununla gidip geliyorsanız acilen bırakmalısınız. En azından birikim için ihtiyacınız olan şeyi alana kadar. Araçlar yaktıkları mazot ve benzinler ile bütçeyi en çok sarsan mülklerdendir. Ortalama bir araç ne kadar ekonomik olursa olsun günde içinde trafikte yapılacak 100 KM yol için yaklaşık 40 TL yakıt tüketiyor. Bu da genelde kişilerin günlük kazancının yarısı demek. Kazancın diğer yarısı da günlük ihtiyaçlara gittiğine göre geriye zaten elde bir şey kalmıyor. Bu yüzden tutumlu olmaya devam etmek için arabanızdan vazgeçmeli ve toplu taşımayı tercih etmelisiniz.

Lüks kafelerde içilen kahvelere veda etmelisiniz. Aynı kahveyi evinizde 1 TL’ye tüketebiliyorken kafelerde 7 TL’den başlayan fiyatları neden veriyoruz? İşte böylesine ince noktaları yakalayarak harcamalarınızı azaltırsanız kısa zamanda büyük birikimler yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir