Döviz ve Piyasa Beklentileri (2018 Son Çeyrek)

Popüler Yazılar

Türkiye ve ABD ekonomik savaşı sebebiyle Türk Borsası büyük darbeler aldı. TL’nin Dolar karşısında kaybettiği değer sadece Türkiye’yi değil Avrupa Devletleri’ni de korkuttu. Türkiye ilk birkaç gün sesini kimseye duyuramamış olsa da Avrupa’dan gecikmeden destek gelmeye başladı.

Doların 7.20’ye çıktığı gece Angela Merkel, Başkan Erdoğan’ı arayarak desteklerini bildirdi. Aynı şekilde İtalyan Dış İşleri Bakanı’da Başkan Erdoğan ile görüştü. Rusya devlet başkanı Vlademir Putin ile olan görüşmelerde gece boyunca devam etti. Ertesi sabah doların tekrar 6.80 TL seviyelerine çekildiği görüldü. Son dönemlerde yaşanan bu ekonomik krizin tamamı politika sebebiyle meydana geldi. Ekonomik olarak Türkiye’nin çöküşe geçtiği gibi bir durum yok. Dolar üzerinde olan kur dalgalanmalarının tamamı ile politika bazlı.

Ekonomik savaşın getirdiği yıkımların etkisi sürüyor. Fakat piyasa analizcileri 2018 yılının son çeyreğinde Türkiye’nin durumu toparlayacağından emin. Doların 5,70 TL seviyelerine kadar gerilediği görülse de tekrar Eylül ayının başları itibariyle 6.50 seviyelerinde. Bu dalgalanmaların Çin ve Rusya’nın verdiği katkılarla yok olacağı düşünülüyor. Avrupa üzerinde ambargo uygulamaya çalışan Trump ise kendi dertlerine dönmüş durumda. ABD içerisinde Trump karşıtı seslerin yükselmesi Trump’ın iç politikayla ilgilenmek zorunda kaldığını gösteriyor. Bu da yakın zaman içerisinde Türkiye’nin durumu kontrol altına alacağının habercisi. Trump’ın Anayasa Mahkemesi tarafından Başkanlıktan alınması ise ABD ve Türkiye arasında yepyeni ilişkiler dönemi başlatacağından dolayı 2018 son çeyreği şuan için umutlu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir