İmar Barışı Hakkında Bilgiler (2018)

Popüler Yazılar

İmar barışı tamamiyle devletin vatandaşlara getirdiği bir yardım kampanyasıdır. Daha önceden imarına izin verilmeyen arsalar üzerine yapılan evlere tapu verilmesi, imar hakkı olmadan apartmanlara çıkılan katlara imar verilmesi bu imar barışı ile yürürlüğe girmiştir.

2017 yılında meclisinde onayıyla imar affı yürürlüğe girdi. Eğer daha önceden devletin izni olmadan yaptığınız bir imar varsa bunu yasaya ve kanunlara tekrardan uygun hale getirmeniz artık mümkün. Böylelikle imar izni olmadığı için ucuz fiyatlara satmaya çalıştığınız evlerinde fiyatı artmış durumda. İmar barışı için gerekli olan belgelerin ve evrakların hazırlanmasından sonra gerekli noktalara başvuru yaparak imarınızı çıkartabilirsiniz. Bunun için devlet ve tüm kamu – özel bankalar işbirliği içerisine gitti. Eğer imar barışından yararlanmak istiyorsanız fakat elinizde yeterli para yoksa imar barışı kredisi için bankalara başvurabilirsiniz. Şuanda imar barışı adı altında imar barışı kredi veren bankaların listesi şu şekildedir;

Vakıfbank
Türkiye Ekonomi Bankası
Şeker Bankası

Eğer kredi almaya uygun iseniz bu bankalar ile görüşerek imar hakkı olmayan mülklerinizi imar barışına uygun hale getirmek için kredi çekmek istediğiniz belirtmeniz halinde size düşük faizli ve uzun vadeli kredi imkanları sunabilirler. Türkiye Ekonomi Bankası’nın bu yönde yaptığı çalışmalar bir hayli fazla. Eğer TEB ile görüşürseniz kredi almanız için büyük bir engel olmaması durumunda kolaylıkla imar barışı kredisi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir